Jak zielone ściany wpływają na wilgotność pomieszczeń?
Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się zielone ściany, czyli ogrody wertykalne. Aby je założyć, nie trzeba poświęcać cennej przestrzeni, gdyż powstają na ścianach dostępnych w każdym wnętrzu. Wielką zaletą tych innowacyjnych rozwiązań jest niewielka ilość miejsca, jakie zajmują (cała konstrukcja razem z warstwą rośli zajmuje zaledwie około 10 cm) oraz niemal całkowita automatyzacja procesów nawadniania, dzięki czemu są praktycznie bezobsługowe.
Ich obecność w pomieszczeniach wpływa dobroczynnie na nasze zdrowie, samopoczucie i koncentrację, a także ubogaca aranżację i sprawia, że wnętrza zapadają w pamięć wszystkim gościom. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej biur, restauracji oraz inwestorów prywatnych. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, w jaki sposób ogrody wertykalne wpływają na wilgotność powietrza.
Dlaczego wilgotność powietrza jest ważna?
Jak wykazują liczne badania naukowe, wilgotność powietrza jest (obok jego czystości) niezwykle ważnym parametrem, który bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Najkorzystniejsza dla naszych organizmów jest wilgotność powietrza utrzymująca się na poziomie od 40 do 60%. W takich warunkach czujemy się dobrze, dopisuje nam humor, mamy pozytywne nastawienie do życia, a także wzrasta nasza wydajność. Jeżeli wilgotność jest zbyt niska lub zbyt wysoka, odczuwamy spory dyskomfort, który zazwyczaj trudno jest nam powiązać z tak prozaicznym czynnikiem.
Współczesne budownictwo charakteryzuje się o wiele lepszą izolacyjnością i szczelnością ścian, okien i stropów, dzięki czemu komfort termiczny domowników jest znacznie lepszy, ale za to wilgotność powietrza we wnętrzach jest niezadowalająca. Suche powietrze doskwiera nam szczególnie w sezonie grzewczym. Aby czuć się dobrze, nie chorować i móc wydajnie pracować, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawilżanie powietrza we wnętrzach budynków. Na rynku od wielu lat dostępne są specjalne urządzenia, których celem jest skuteczne nawilżanie powietrza (tzw. nawilżacze powietrza). Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zakładanie ogrodów wertykalnych.
Jakie są konsekwencje zdrowotne zbyt suchego powietrza?
Oddychanie zbyt suchym powietrzem skutkuje wieloma niedogodnościami, a nawet chorobami. U osób przebywających w takich pomieszczeniach może występować:
• Pieczenie oczu,
• trudności w połykaniu,
• suchość skóry,
• nadmierna suchość błon śluzowych,
• zaburzenia głosu.
We wnętrzach ze zbyt suchym powietrzem o wiele szybciej dochodzi do transmisji chorób wirusowych, częściej rozwijają się też choroby układu oddechowego, a także mogą o sobie dawać znać dokuczliwe alergie. Niski poziom wilgotności powietrza powoduje, że drobne cząsteczki różnych pyłów, mikroorganizmy, bakterie i aerozole unoszą się w nim znacznie dłużej, przez co wdychamy ich o wiele więcej niż w pomieszczeniach z wilgotnością na właściwym poziomie.
W jaki sposób zielone ściany poprawiają wilgotność powietrza?
Nie od dziś wiadomo, że rośliny produkują tlen, oczyszczają powietrze, a także nawilżają je. Obecność roślin w pomieszczeniu znacząco podnosi wilgotność powietrza. Dlaczego tak się dzieje? Otóż rośliny do wzrostu potrzebują sporo wody, szacuje się, że około 200 do 2000 g wody na 1 g zielonej masy. Kiedy wchłoną wodę, czerpią z niej niezbędną energię, a następnie oddają nadmiar tej cennej substancji przez wyparowywanie jej z powierzchni swoich liści i łodyg.
Im więcej roślin we wnętrzu, tym szybciej i skuteczniej podwyższa się wilgotność powietrza. Zielone ściany są idealnym rozwiązaniem do różnych przestrzeni, gdzie wilgotność powietrza jest niesatysfakcjonująca. Duża liczba roślin rosnących na ścianach wpływa zbawiennie na jakość powietrza, którym oddychają przebywający w tych pomieszczeniach ludzie.